Megküzdési stílusok
A három fő stílus:
- a séma elfogadása
- a séma elkerülése
- a séma túlkompenzálása
Mindhárom a séma fennmaradásához vezet.
A megküzdési stílus változhat különböző helyzetekben, életszakaszokban, és sémánként is.
Ugyanannak az egyénnek a viselkedésében
- mind a három jelen lehet,
- egyik vagy másik tartósan dominálhat,
- helyzettől függően váltakozhatnak.
Hogyan erősítik a stratégiák a sémákat?
A séma elfogadása a sémának való alárendelődés: az egyén igaznak fogadja el. Ennek megfelelő partnereket választ, megismétli a sémavezérelt mintázatokat,
átéli a vele járó fájdalmat, így
továbbra is a sémát eredetileg kialakító élményeket éli meg.
A séma elkerülése: mindent elkövet, hogy a séma soha ne aktiválódjon, mintha nem is létezne, a sémához kapcsolódó gondolatokat megpróbálja kiszorítani, elterelni a figyelmét. Az érzéseket elnyomja, elkerüli az átélését. Mit célszerű elkerülni ennek érdekében?
· helyzeteket - pl. gondolatok és érzések megosztása, intim kapcsolatok, feladat, kihívás
· gondolatokat, amelyek kiválthatják a fájdalmat - a figyelem elterelésével, pozitív érzéseket keltő tevékenységekkel, élményekkel, izgalmakkal, állandó pörgéssel (folytonos tevékenység, inger-keresés, élmény-hajszolás, utazgatás, bulizások, vásárlás, munkamánia, intenzív sportolás, veszélyes sportok, veszélyes munka, tőzsdézés, tévé- és sorozat-függés, szerencsejátékok, függőség számítógépes játékoktól, internettől, szexuális partnerek sűrű váltogatása, stb.)
· magát a fájdalmas érzést (alkohol, drog, nyugtatók, túl sok evés, túl sok alvás, cigaretta, falcolás és az önsértés egyéb formái, stb.)
Az elkerülés rövidtávon valóban enyhítheti, vagy kizárhatja a fájdalmas érzéseket, hosszabb távon azonban megakadályozza, hogy kapcsolódjon valódi érzéseihez, és ezeken keresztül érzelmi szükségleteihez, így kielégíteni sem tudja azokat, a séma fennmarad.
A séma túlkompenzálása: gondolkodása, érzései és viselkedése arra utalnak, mintha a séma ellenkezője lenne igaz. Kiváltó ingerre ellentámadást indít. A próbálkozás részben egészséges, de túllő a célon:
- a viselkedés nincs arányban a helyzettel,
- vagy nem veszi figyelembe, sérti mások érzéseit,
- vagy hiábavaló, nem várható tőle eredmény.
Séma-fenntartó mechanizmus: legtöbbször ellenérzést vált ki másokból, és így éppen ellenkező hatást ér el, mint amire szüksége lenne, másrészt ezzel a stratégiával is a séma körül forog.
Példa: a biztonság, stabilitás érzelmi szükségletének sérülése miatt kialakult séma: bizalmatlanság (pl. bántalmazás, elhanyagolás, vagy más rossz tapasztalat következtében).
A séma elfogadása esetén az egyén meggyőződése, hogy az emberek rosszak, bántják vagy bántani fogják, nem is érdemes tenni ez ellen. Megbízhatatlan, bántalmazó partnereket és barátokat választ, hagyja, hogy szavakkal vagy tettekkel abuzálják, ezzel fenntartja, tapasztalatokkal megerősíti a gyerekkorban kialakított világképét.
Lehet tartózkodó és óvatos, a sebezhetőség elkerülése érdekében titkolózik, kerüli a túl közeli kapcsolatokat. Mivel szentül hiszi, hogy végül úgyis kihasználnák, becsapnák, vagy bántanák, másokkal szemben gyanakvó, tesztel, bizonyítékokat gyűjt, nem bízik senkiben. Nem osztja meg gondolatait és érzéseit másokkal, vagy nyílt gyanúsítgatásaival, feltételezéseivel elriasztja magától a jóindulatú embereket is. Mindez megakadályozza, hogy a sémával ellentétes tapasztalatokat éljen meg, így a bizalmatlanság fennmarad.
A séma túlkompenzálója rosszul
bánik másokkal, "mielőtt ők tennék vele" ugyanezt; bántalmazza, kihasználja,
becsapja az embereket. Ez a stratégia ugyanúgy nem szolgálja a bizalom és a
biztonságos, stabil kapcsolatok kialakítását, tehát a séma fennmarad.